Афала (Tursiops truncatus)
Фото: www.wikipedia.org
27 февруари 2013, сряда
Ракурс
Утре в залата на Природонаучния музей на РИМ-Бургас ще се открие изложба „Китоподобните в Черно море”.
В 5 табла гостите ще могат да се запознаят с видовете делфини, срещащи се в нашето море, с особеностите в тяхната биология и екология, както и кои са основните заплахи, застрашаващи техните популации, съобщи „Пойнт Бургас“.
Димитър Попов от сдружение „Зелени Балкани” ще представи проекта „Пилотни дейности за фотоидентификация на китоподобните (Cetacea) по Южното черноморие на България”, в рамките на който е изготвена изложбата. За желаещите да посетят изложбата, тя ще остане в залата на Природонаучния музей до края на месец март.
Представителите на китоподобните в Черно море са 3 вида делфини – афала, муткур и обикновен делфин. Поради полузатворения и изолиран характер на нашето море, те са еволюирали като ендемични подвидове: черноморски обикновен делфин /Delphinus delphis ponticus/, черноморска афала /Tursiops truncatus ponticus/ и реликтен муткур /Phocoena phocoena relicta/. В миналото те са били обект на промишлен улов.
Днес според националното законодателство и трите вида са защитени от Закона за биологично разнообразие и Закона за рибарство и аквакултури. Муткурът и афалата са в Червената книга на България.
Сподели в социалните мрежи