27 март 2013, сряда
Ракурс
България е най-бедната страна в Европейския съюз - 49% от населението, 52% от децата и 61% от пенсионерите са застрашени от бедност и социално изключване. Тези нива са два пъти над средноевопейските, a Европейската комисия определи нивата на бедност в България като тревожни.
Крайните мерки за икономии са подобрили значително бюджетните позиции, но на цената на растящо социално недоволство, пише в частта за България в последния тримесечен преглед на Европейската комисия.
Като цяло в Европейския съюз социалното положение и положението със заетостта са останали критични през четвъртото тримесечие на 2012 г, писа vesti.bg.
Еврокомисията отбелязва още, че масовите протести, довели до оставка на правителството, били предизвикани от необичайно високите сметки за електричество, което е един от основните разходи за българските семейства.
85% от месечните доходи на домакинствата отиват за покриването на основни нужни, 44% от хората у нас търпят сериозни материални лишения, пише още в анализа.
Заедно с Италия, Испания, Гърция и Кипър България е и сред страните, в които младежката безработица надхвърля над 20%.
В края на миналата година у нас е регистриран вторият най-голям спад на заетостта като цяло. В същото време сме на първо място по несъответствие между квалификацията и уменията на търсещите работа и нуждите на пазара на труда.
Негативната картина допълват и неблагоприятните демографски тенденции. Продължителността на живота на жените у нас е най-ниската в Евросъюза – 78 години при средни над 83. Мъжете живеят до 71 години, което е третата най-ниска продължителност на живота.
В прегледа на ЕК като цяло за Евросъюза се казва още: Нетната имиграция от страни извън ЕС се е забавила и кризата е повлияла отрицателно върху раждаемостта. Последици от намаляването на публичните бюджети и увеличаването на данъчната тежест върху заетостта и жизнения стандарт се забелязват все по-ясно в някои държави от ЕС.
"Социалната криза в Европа продължава да се задълбочава и в редица държави членки няма признаци за скорошно подобрение. Най-тежко са засегнати най-бедните.
Най-силно се нуждаем от солидарност: в рамките на отделните страни и между тях. Можем да преодолеем тази криза само с общи усилия", заяви Ласло Андор, комисар по заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване.
През януари 2013 г. безработицата е нараснала до 26,2 милиона души в ЕС (19 милиона в еврозоната), т.е. 10,8% от икономически активното население (11,9% в еврозоната). Разликата в равнището на безработицата между южната част/периферията и северната част на еврозоната е достигнала безпрецедентните 10 процентни пункта през 2012 г.
Сподели в социалните мрежи