05 април 2013, петък
Ракурс
Френски и южноафрикански учени се отправят на шестседмична експедиция за изучаване на латимерията. Рибата е сред живите същества, които практически не са се изменяли за последните 400 милиона години.
Ихтиолозите ще се спуснат в дълбока пещера в Индийския океан, за да научат повече за местообитанието на рибата и нейното поведение, предаде агенция „Фокус”.
Дълго време се е смятало, че цялото семейството латимерии са измрели преди милиони години. През 1938 г. обаче такава риба е била хваната край бреговете на Южна Африка.
Латимерията (Latimeria chalumnae) е един от двата открити досега живи представители на рибите „ръкоперки“ (Coelacanthiformes). Първият екземпляр е открит през 1938 г. по бреговете на Южна Африка. Най-големите популации са наблюдавани край Коморовите острови, които лежат между континентална Африка и остров Мадагаскар.
Латимерията може да достигне дължина от близо 2 метра и тегло до 100 килограма, но обикновено е по-малка, особено мъжките екземпляри, които достигат до около 165 сантиметра дължина. Рибата живее в дълбоки (около 400 метра), студени (15-17 градуса по Целзий), солени морски води. Обитава предимно вулканични пещери и дупки в застиналата лава. Латимерията е месоядна, храни се предимно с риба и мекотели. Имат носов орган отпред на върха на черепа,който излъчва електромагнитни вълни използвани за засичане на плячката.
Твърди се, че латимерията е прародител на всички съвременни земноводни, влечуги, птици и бозайници, но мнозинството поддържат мнението, че групата към, която принадлежи се е отделила по-рано и не може да се смята за директен прародител на четирикраките.
Сподели в социалните мрежи