четвъртък, 19 декември 2024
Начало » Страната » Политика
Дойче веле: Реформатори, какво стана с морала?

10 декември 2014, сряда
Полина Паунова

Преди година Реформаторите сами се обясниха като морална, а не политическа алтернатива. Затова и успяха да влязат в НС, а оттам и във властта. А моралът? Какво остана от него?

Реформаторският блок участва в управлението на границата на компромиса.

Назначението на Слави Бинев е тежък компромис. Гласуването на Борисов за премиер е сериозен компромис.

Всичко това са думи на един от лидерите на Реформаторския блок - Радан Кънев.
Отново според него - дясната коалиция имала сериозни ценностни различия с националистите от Патриотичния фронт, но направила поредица от компромиси, за да стане възможно управлението на държавата.

Не, общото между тези изказвания от последния месец е не думата „компромис“, макар да е може би най-често употребяваната от представителите на Блока.

Общото между тях е потъпкването на редица ангажименти и престъпването на редица демаркационни линии, които само преди година Реформаторите сами начертаха.

И затова влязоха в парламента.

Ставайки обаче част от властта, десните партии не само изразиха готовност да се отрекат от себе си, но дори вече го сториха. При това бързо и без никакво замисляне.
Реформаторският блок се превърна в огледало на всички критикувани от него практики. Не това обаче е проблемът, защото този синдром на овластяването е често срещан.
Истинската драма в случая е, че в желанието си да се харесат на избирателя Реформаторите сами се обясниха като морална, а не политическа алтернатива. И докато политиката не изключва опцията да бъдеш всичко това, срещу което си протестирал в ролята си на опозиция, то моралът категорично го забранява.

Компромисите


Моралът не позволява през юни 2013 година да заявиш, че протестите няма да върнат ГЕРБ на власт, тъй като Борисов е част от мафията и това би било предателство към твоите избиратели, а година по-късно не само да осъществиш новото управление на ГЕРБ, но и да си горд с това.

Моралът изключва опцията партия да свали политическото доверие от министър заради злоупотреба със специални разузнавателни средства, а две години по-късно същият този човек да получи контрол над специалните служби, макар и „само” през парламентарна комисия.

Извън полето на морала е и да подкрепиш бивш борец и укрепител на чалга индустрията за шеф на комисията по култура.

Моралът не позволява и това - когато този човек заяви, че би нарушил законите на иначе правовата държава, за да „се защити от криминалитета“, ти да го обявиш за „компромис“ и просто да го призовеш сам да прецени дали да се оттегли. Впрочем, моралът не позволява и министър на културата да бъде човек, наричан „мултак“.

Моралът забранява и този сценарий: да откажеш катарзис на Пеевски, а на Борисов, Цветанов и Бинев да го подариш.
Моралът не позволява да настояваш за парламентарна подкрепа от националистическа партия, която през цялото време оспорва назначение на човек с турско име.

Моралът изключва една година да питаш „Кой?“ и с гневен поглед да сочиш Делян Пеевски, а веднага щом се озовеш във властта, той изведнъж вече да не те тревожи.
Помните случая Владислав Горанов и обясненията на РБ, че снимката му с Пеевски не ги притеснява, тъй като много хора имали снимки с медийния магнат (по Радан Кънев).

Моралът не позволява на министъра на здравеопазването да казва, че цялата ромска общност е виновна за нападенията над лекари и затова сега в гетата (създадени с дейното участие на държавата) спешната помощ няма да ходи, ако не е осигурена охрана. В модерните общества няма колективна вина (още по-малко на етнически признак), защото вината винаги е лична, а министърът не е самодържец, решаващ еднолично кой да живее и кой - не.

Синдромът на всепозволеността

Моралът забранява всичко това. Политиката - не.
Ето защо компромисите на Реформаторския блок могат да бъдат обяснени политически, но не могат да бъдат оправдани с онова, което Реформаторите нарекоха своя стратегия - морала.
Впрочем, били сме свидетели на доста метаморфози на най-различни политически субекти в момента, в който влизат във властта.

Сигурно помните как ГЕРБ замениха „вредните“, по техните думи, практики на Румен Петков в МВР с прийомите на Цветан Цветанов. Сигурно помните и как след това БСП и ДПС - за да спасяват държавата от полицейщината, налагана от Борисов, назначиха Делян Пеевски за шеф на ДАНС.

Днес тези формации носят политическата отговорност за решенията си - ГЕРБ имат едва 84 народни представители, а БСП и ДПС не преминават границата от 40 депутати.

Прогнозата за Реформаторския блок е обаче още по-трагична - тази парламентарна група едва ли ще е представена в следващия състав на Народното събрание.

Тя ще стане жертва на собствените си морални ангажименти и компромисите с тях.
Синдромът на всепозволеността в родния политически живот - удобното настаняване в прекомерно раздутите граници на допустимото, наложени от предходните властващи, зарази ГЕРБ, които наследиха странното формирование Тройна коалиция.
Впоследствие партията на Борисов предаде болестта на уж експертния кабинет „Орешарски“. В рамките на това управление мерилото на възможното прие очертанията на Делян Пеевски.

Поблазнени от тези широки рамки, наложени като стандарт от Станишев и Местан, Реформаторите изглеждат към момента така, сякаш удобно се настаняват в тях.
За да заемат тези очертания, те правят компромиси - по отношение на Борисов, Рашидов, Горанов, Цветанов, Бинев, Патриотичния фронт.

Макар и несръчно, всички тези компромиси могат да бъдат обяснени политически.

С тях обаче Реформаторският блок загуби своята легитимация - морала.



Сподели в социалните мрежи

Подобни новини

Уорлик провери рентгените на ГКПП Малко Търново
Есета и дискусия с ученици за спасяването на евреите
Благодариха на бившата ГДР за Обединението
Дилма Русеф пристигна в София
София наравно с Рим, Париж и Лондон
Не секват съмненията за манипулация на предстоящия вот
Край на диктатурата в Либия
22 години надежда за демокрация
Щедри пари за археология вместо нефтената тръба
Бургазлии също на протест срещу ACTA

Компасът на мъдростта

Никога не гледай отвисоко на хората, освен ако не помагаш на някого да стане.
Габриел Г. Маркес


Българска народна банка
  • usd 1 USD = 1.83457
  • gbp 1 GBP = 2.29396
  • chf 1 CHF = 1.83096

Тераса, 1996
Иван Попов

Добави ме!






Къде ще прекарате коледните и новогодишните празници?

На хижа в планината
Вкъщи със семейството ми
С приятели в заведение
Ще празнувам с родителите ми
На работа

Гласувай
[Виж резултатите]

   "Пойнт Бургас" - информационен дайджест
   Градското списание
   "Лира" - Литературно-рекламна агенция
   вестник "Култура"
   вестник "Сега"
   www.drugotokino.bg
   www.webcafe.bg


Начало      За нас      Реклама      Контакти      Партньорски връзки      Общи условия     
© Rakurs 2011 - 2019
Ракурс - повече от новините!