Фото: www.wikipedia.org, Suse
07 септември 2013, събота
Анна Погорелчук
Медии, които разрушават единството на Европа? Това е темата на международната конференция за медиите М100 от 5 септември в Потсдам.
В спор влязоха шестима от най-добрите журналисти и политици от различни европейски държави. Те обсъдиха влиянието на медиите върху интеграционния процес в Европа и добросъседските отношения на стария континет, както и каква роля играе политическата комуникация в този контекст.
В дебатите бяха включени факти и изследвания на участниците в тазгодишния уъркшоп М100 „ Млади европейски журналисти”. Той беше четиридневен и се състоя точно преди конференцията. В него младежите подготвиха клипове, блогове и различни текстове, в които изследваха темата. Те бяха активно включени в дебата. Имената на участниците са Анна Диамантупулу (Гърция), Саймън Дженкинс (Великобритания), Томаш Лис (Полша), Анализа Пирас (Италия), Инес Пол (Германия) и Хавиер Виал-Фолч (Испания). Модератор беше Тим Себастиан (Великобритания).
Наградата М100 за 2013 беше присъдена на „Стоящия човек” от площад Таксим. Ердем Гюндюз беше удостоен с нея още миналия месец, но тя му беше връчена именно в рамките на конференцията. Ердем е символ на протестите в Истанбул и има свои последователи навсякъде по света. Той прекара цели часове на площад Таксим, гледайки портрет на Кемал Ататюрк. С това си изпълнение той стана символ на мирния протест.
Наградата му беше връчена като признание на неговата отдаденост на свободата на изразяване и човешките права. Гюндюз твърди, че се е включил в протестите след смъртта на протестиращи в парка Гези. Тогава той решил да започне своя мълчалив протест и към него се присъединили много протестиращи и активисти. През следващите дни много хора в различни градове в Турция и по света последвали примера му в знак на солидарност.
Случилото се в парка Гези беше доказателство за натиска, който се оказва на журналистите в Турция. Те трябва да прикриват недоволството на народа от действията на правителството. Това, което Ердем Гюндюз направи, беше, че доказа, че и един човек може да изкаже мнение и да демонстрира свободата си.
Миналата година същата награда беше присъдена на председателя на Европейската централна банка Марио Драги.
Сподели в социалните мрежи