Венецът, под който учениците минаха, за да им върви по пода през новата учебна година
Фото: авторът
20 август 2011, събота
Александра Ингилизова
В банковото сърце на Германия 15 малчугани прекрачиха прага на „Васил Левски”
Маргарита Русанова поздрави сърдечно и мило ученици и родители на първия учебен ден в първото българско училище във Франкфурт.
Тържеството се състоя днес в класната стая, където през импровизирана врата с венец и под звуците на първия звънец минаха малките ученици. Кратък рецитал и викторина бяха част от празненството. „Аз съм българче” и „Първокласник” бяха подготвили три от децата, а въпросите от викторината бяха от областта на историята и географията на България. За всеки правилен отговор имаше подарък. По български обичай за здраве и успех беше поднесена питка с мед и за родителите.
Занятията се състоят в събота сутрин за предучилищната група и втори клас и в събота следобед за първи клас. Материалът основно обхваща български език – четене и писане, история и география. 10 деца са завършили успешно миналата учебна година, като 2 от тях са били в групата за предучилищна подготовка. Някои от тях преминават във втори клас, а общо 15 за трите класа се очакват да приключат през 2012 г.
Маргарита Русанова е завършила висшето си образование във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”, специалност история и е била преподавателка в софийска гимназия. От 2001 г. живее и работи в Германия. За нея преподаването на българчета не е първото подобно начинание. Преди години е водила подобна група в Хайделберг, но професионалният път на мъжа й ги води във Франкфурт, където трябва да започне всичко отначало.
Българското сдружение за насърчаване на образованието "Васил Левски" е с председател Спасимира Ебендорф. Също българка, която от години живее и работи като преводачка във Франкфурт. В началото на 2010 г. тя ми беше споделила идеята си, която тогава все още не беше реализирана, както заради финансови затруднения, така и заради чисто бюрократични. Но училището вече е факт и за втори път отваря врати за малките.
Членският внос на сдружението се плаща от родителите – 30 евро на година. Един учебен час от 45 мин струва 3 евро, а за второ дете в семейството родителите плащат половината. 36 седмици продължава настоящата учебна година, като учениците от първи клас ще се занимават общо 108 часа, а предучилищната група – 72 часа. Доста добър план, като се има предвид, че това е почти половината от хорариума, който връстниците им в България полагат.
Гретхен Газдова-Коева е една от майките, която за втора година записва детето си, този път по-малката си дъщеря. Гретхен и съпругът й са българи и живеят от 1989 г. в Германия, говорят вкъщи на родния език, но въпреки това искат децата им да учат книжовен български, тъй като в градината и в училище общуват само немски език.
Спонтанната идея от страна на актрисата Ирена Ненчева, която присъства на тържеството, зарадва както малките, така и големите. Тя предложи да организира театрална група, която за Коледа да има готово представление. „Дядовата ръкавичка” ще бъде може би приказката, по която ще се работи, а репетициите ще се провеждат в паузата между двете учебни смени.
Ирена Ненчева е позната в България от постановки на Държавния куклен театър – Бургас. До декември тя ще е във Франкфурт.
Сподели в социалните мрежи