„Очи чорние” звуча на цигулка „Гварнери” от 1738 г. – една красива интерпретация на Веско Ешкенази, в която се замечта и Христина Ангелакова
Фото: Лилия Христова
18 октомври 2011, вторник
Ракурс
Майсторски класове на големите музиканти завършват с концерт
Обсадата може да бъде и само с думи. Десетки възпитаници на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров” в Бургас се срещнаха с оперната прима Христина Ангелакова и виртуозния цигулар Веселин Пантелеев-Ешкенази, за да чуят най-съкровените им тайни. Пъстра палитра от въпроси им зададоха малчуганите, въодушевени от обстойните отговори, те питаха още и още.
С концерт на участниците довечера в Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски” завършват майсторските класове на певицата Христина Ангелакова и цигуларя Веско Ешкенази. Да се докоснат до изкуството на големите изпълнители в Бургас през уикенда пристигнаха млади таланти от Пловдив, Русе, дори от Турция.
Според Ангелакова бройката е изненадващо малка, но пък тези, с които се е срещнала, са били късметлии, защото е могла да им отдели повече време.
„Музиката е елитната визитна карта на България и аз няма да спра да преподавам. Смятам, че е много полезно за младите, които сега тръгват по пътя си, да се срещат с различни певци, да усещат различен почерк, това със сигурност ще им помогне в отварянето на собствения свят, в разширяване на кръгозора. Един майсторски клас е преход в следващата стъпка”, коментира присъствието си в Бургас Ангелакова.
По-късно в концертната зала на училището на въпрос кое правило в професионален план е най-значимо за нея и не го нарушава, тя бе крайно категорична – високи изисквания към себе си, безкомпромисност и никога да не търси вината у другите.
Малчуганите от началните класове бяха най-освободени и естествени, те атакуваха Веско Ешкенази фронтално – тъжно ли му е било детството, че не играе футбол с другарчетата си, а свири на цигулка; кой му е помагал най-много като малък; ще се захване ли с преподаване; кои са любимите му композитори...
"Да, отначало сигурно са ме карали родителите ми, но после ми хареса цигулката и така съм до днес, влюбен в музиката. Не свиря насила. Пътят на музиканта е толкова труден, че е абсолютно задължително нещата да се правят с любов. Никога не се задоволявам с последния концерт и всеки път надграждам, искам още и още”, разкри своето верую концертмайсторът на Кралския концертгебау оркестър в Амстердам.
Малер, Брамс, Шуман, Моцарт, Бетовен... Над 10 са композиторите, които обича Ешкенази, но за филмовата музика е с по-конкретни предпочитания. „Усещане за жена” на Мартин Брест е любимият му филм и с удоволствие включва в програмата си прочутото танго от класическата сцена, когато „слепият” Ал Пачино танцува с непознатата тогава Габриеле Ануар...
Накрая притиснат от детската настойчивост и искреност, той изсвири на старинната си цигулка „Гварнери” популярната руска песен „Очи чорние”. След оглушителните ръкопляскания децата обсадиха музикантите за автографи, а някои продължиха с неспирните си питания.
Сподели в социалните мрежи