нос Калиакра
Фото: www.wikipedia.org, Spiridon MANOLIU
07 август 2013, сряда
Ракурс
Уникален кръст с изображение на Богородица бе намерен още в първия ден от разкопките на нос Калиакра.
Находката е открита случайно на място, което не е било планирано за археологически проучвания, съобщи доц. д-р Бони Петрунова, зам.-директор на Националния археологически институт с музей при БАН, под чието ръководство за пореден път се извършват разкопките.
Намереният кръст-енколпион е изключително фина изработка. На него се вижда лицето на Света Богородица, детенцето в ръцете й – т.нар. сцена „Умиление", в която тя е наклонила главата си към бебето Христос, и е представена в цял ръст с дълга роба. Около нея в медальони с много силен релеф и портретни изображения са съпровождащите я светци, които тепърва ще бъде установено кои са, писа агенция „КРОСС”.
Находката е прекрасно запазена – кръстът-енколпион е цял, с двете части и мястото, където са стояли светите мощи, с частта, за която се е хващала самата огърлица. Той е бил носен на врата, очевидно от висш свещеник, подчерта д-р Бони Петрунова.
Това е един от най-ранните кръстове, откривани досега на нос Калиакра. По начина на изработка и по познатите подобни модели може да се съди, че е един от луксозните и че датира от периода края на 11 век - началото на 13 век. Намираните досега части от кръстове-енколпиони обикновено са били от втората половина на 14 век.
Другото, в което археолозите са почти сигурни е, че той е изработен в Киев и тепърва ще проследяват пътя му до нос Калиакра. Предстои да се търсят и допълнителни средства за разкопаване на мястото, на което е открита уникалната находка.
500 хиляди лева е дала община Каварна през последните десет години за извършване на археологически проучвания на нос Калиакра, съобщиха от пресцентъра й. Средствата, отпуснати от Министерството на културата за този период, са в размер на 30 хиляди лева.
Сподели в социалните мрежи