26 септември 2013, четвъртък
Ракурс
На 30 септември в Държавния исторически музей на Русия министърът на културата Петър Стоянович открива уникална изложба „Тракийското злато от България – легендите оживяват".
„Траките“ и „Орфей“ под звездите на Кремъл
На 30 септември в Държавния исторически музей на Русия министърът на културата Петър Стоянович открива уникална изложба „Тракийското злато от България – легендите оживяват".
По предложение на културолога Елка Пенкова през двата месеца на представянето на изложбата, екрани ще показват филма на режисьора Стилиян Иванов „Истината за Орфей".
На 1 октомври в сградата на музея ще се състои и премиерата на друг един филм на Стилиян Иванов – „Траките". Продуцентите от Додофилм са предоставили напълно безплатно двете заглавия, за да подпомогнат популяризирането на тракийската култура и орфизма.
Само преди броени дни Стилиян Иванов се завърна от снимки на п-в Крим, където по покана на руснаци и украинци проведе поредния си мастер-клас по документалистика и интернет журналистика със студенти от филиала на Московския университет. Там той представи премиерно филма си за Болшой театър.
Филмите „Истината за Орфей“ и „Траките“ са част от документалната поредица „Пътят на човешката цивилизация“. В тях чрез археологически обекти, музейни експонати, богата картография, анимационни сцени, възстановки с актьори и интервюта, снимани в Индия, Турция, Египет, Гърция, България, Италия, Германия и Швейцария, се разказва за еволюцията на човешкия дух и вяра от древността до наши дни.
Всеки филм преплита утвърдени научни теории с философия и приказни истории, а на места дори с мистика. Консултанти на филмите са специалисти от областта на историята, културологията, археологията, теологията, физиката, философията, психологията...
„Траките” е първото атрактивно и задълбочено филмово изследване на научната теза, че в основата на европейската цивилизация стои тракийската култура. Филмът разказва за обичаите и вярата на народа, населявал Балканите от третото хилядолетие.преди Христа до началото на новата ера. В него може да се види не само „визитната картичка“ на траките – златото, но и много скрити до този момент артефакти. Лентата е изключително ценна и с интервютата с най-известните траколози в света.
„Орфей” е разказ за литературния, художествен и исторически образ на тракиеца Орфей. Филмът прави паралел между всички религиозни, философски и научни теории за безсмъртието на човешката душа. Паралел между Орфей и Христос. Филмът дава отговор на въпросите: Кой е Орфей? Къде е живял? И кога? От кого се е учил? И защо?
Орфей е най-великият поет, музикант и певец на древността. Нещо повече – с музиката си той лекувал хората и животните, омайвал дърветата и скалите. Живял е преди повече от 3 000 години в земите на Тракия. Поради факта, че тракийците не записвали своята история, днес българи, гърци и турци си оспорват правото да бъдат наречени „сънародници” на великия певец, така както други народи спорят за честта да се именуват „роднини” на велики учени, писатели, артисти…
Сподели в социалните мрежи