29 октомври 2013, вторник
Ракурс
Вчера в залата на Регионална библиотека „П. К. Яворов” – Бургас бяха представени резултатите от реализирането на проект „Парчета арт” по ГСФИП на програма „Глобални библиотеки – България”.
В рамките на проекта бе изготвен сайтът „Парчета арт”(www.parchetaart.com), насочен към хора с професионални и лични интереси в областта на изкуството, библиотеки, културни и образователни институции.
Отчетените резултати показват, че целите на проекта са постигнати.
За периода 01.07. - 31.10. в сайта са дигитализирани и представени общо 940 документа – картини, пощенски картички, грамофонни плочи, видеоматериали от фондовете на Регионална библиотека Бургас и партньорите от НЧ „Отец Паисий 1896” – Созопол, НЧ „Просвета 1888” – Поморие и Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски”.
Колекцията от картини съдържа над 400 дигитални копия на произведения, притежавани от участниците в проекта. Част от творбите са с особен режим на съхранение, за да се запазят оригиналите. Представянето им в платформата дава възможност да бъдат разгледани по всяко време от всяка точка на света.
Категорията „Документални филми” включва архивни видеозаписи. За първи път тук може да се видят Христо Фотев и Николай Искъров, които изпълняват свои стихове на литературни четения, посветени на 100-годишнината от създаването на Регионална библиотека „П. К. Яворов” – Бургас. Записи на театрални постановки, реализирани от трупите към НЧ „Просвета 1888” – Поморие и НЧ „Отец Паисий 1896” – Созопол, представят част от културната дейност на читалищата.
Интерес представляват и документалните филми на Никола Ковачев, Георги Дюлгеров, Христо Димитров-Хиндо и Диян Русев, които са част от фонда на библиотеката и а сайтът предлага още една възможност да стигнат до по-широка публика.
Дигиталната колекция от стари пощенски картички включва над 300 изображения на картички с изгледи от градовете Бургас, Созопол и Поморие от края на 19-и до 60-те години на 20 век. Всички показани екземпляри са притежание на Регионална библиотека „П. К. Яворов” – Бургас и са събирани в продължение на повече от 30 години. Между тях са и картички от колекцията на летописеца на Бургас Атанас Христов, специално дарена на библиотеката, както и тази на бургаския колекционер Еленко Жечков. Най-старата картичка е снимка на улица „Фердинандова” в Бургас от 1891 година, за което сочи и датировката на гърба й.
Интересът от страна на потребителите към аудиозаписите на грамофонни плочи, представени в сайта, е голям, поради което е увеличен техният брой, спрямо заложеното количество в проекта.
В процеса на работа, екипът на проекта придоби компетентност за дигитализиране на различен вид документи. Това е предпоставка за предоставяне на нови бъдещи услуги като дигитализиране на семеен архив.
В края на реализирането на проекта е проведена анкета сред 50 потребители на сайт „Парчета арт”. Резултатите показват, че сайтът се ползва с различни цели: учебна, професионална, развлекателна. Потребителите получават лесен достъп до произведения на изкуствата и необходимата информация, могат да направят запитване и да получат навременен отговор от разстояние.
Част от препоръките за подобряване дейността на сайта са: да се продължи процесът на дигитализация, да бъде публикувана информация за културни събития, както и да бъдат привлечени нови партньори след изтичане на проекта. Екипът на проект „Парчета арт” работи в тази посока.
Дигитализацията на документите продължава. Ще бъдат включени и други колекции. Нов партньор е Общинско радио – Бургас. Радиото желае да дигитализира и представи своя фонд от грамофонни плочи в електронната платформа. Началото ще бъде поставено в Деня на будителите – 1 ноември, с аудиозаписи с българска народна музика от фонда на радиото.
Сподели в социалните мрежи