Роберт Капа по време на Испанската гражданска война, май 1937 г. Фотограф: Герда Таро (Любимата на Роберт Капа, загива трагично по време на войната в Испания)
Фото: www.wikipedia.org
12 ноември 2013, вторник
Ракурс
„Ако снимките ти не са достатъчно добри, значи не си бил достатъчно близо” Роберт Капа
На 14 ноември от 18 часа в Националната художествена галерия ще бъде открита изложба с фотографии на Роберт Капа по случай 100-годишнината от неговото рождение.
Изложбата ще бъде открита от Н Н. Пр. Андраш Клейн, извънреден и пълномощен посланик на Унгария, от министъра на културата Петър Стоянович и Иван Кюранов, преподавател магистърска програма „Фотография" към катедра „Изкуствознание" в НХА, съобщиха от Унгарския културен институт.
Фотографиите са притежание на Музея на фотографията в град Кечкемет, Унгария, и представя 42 фотографии на Роберт Капа.
Експозицията ще бъде показана в София благодарение на Унгарския културен институт към Институт „Балаши" и на Националния музей на българското изобразително изкуство - Национална художествена галерия и ще продължи до 15 декември.
Роберт Капа (Ендре Ерньо Фридман) е роден през 1913 година в Будапеща. Американецът с унгарски корени, въпреки краткия си, но ярък живот, оставя на света невероятно богатство от военни фотографии.
Учи журналистика в Берлин, като по време на следването си работи като фотолаборант и фотоасистент. Първите си снимки публикува през 1932 година във берлинския вестник „Велтшпигел”. Фотографиите показват Лев Троцки по време на реч в Копенхаген.
Живее във Виена, Париж, Будапеща, Ню Йорк. В Париж завързва приятелство с Андре Кертес и Анри Картие-Бресон.
Прави репортажи за войната между Китай и Япония през
1938 година. Фотографиите, които успява да заснеме по време на Испанската гражданска война, са публикувани във всички големи списания, включително и в американското „Life“, и му донасят световна слава. На 5 септември 1936 година Капа улавя последния миг от живота на републикански войник по време на битка. Въпреки спекулациите, че снимката е инсценирана, емблематичната фотография остава в историята като една от най-известните работи на Капа и като една от най-популярните снимки в историята на фотографията въобще.
През 1939 година Капа документира Тур дьо Франс във Франция. Прекарва месеци в Мексико като кореспондент на списание „Life“. Снима бомбардирания Лондон, настъплението на съюзническите войски в Тунис, влизането им в Италия. Капа увековечава освобождаването на Париж, снима и в Германия през 1945 г, като се спуска с парашут и камера, две години по-късно работи и в Съветския съюз и Унгария. Документира и обявяването на Израел за държава.
През пролетта на 1954 година загива от противопехотна мина в Индокитай. Погребан е в квакерското гробище в Еймъуолк.
Творческото му наследство е под грижите на Международния център по фотография, а името му е задължително във всички учебници по фотография и фотожурналистика.
Сподели в социалните мрежи