четвъртък, 19 декември 2024
Начало » Изкуство и книги
Авторът на „Викът“ стана на 150

Едвард Мунк, 1933 г.
Фото: www.wikipedia.org, Anders Beer Wilse
12 декември 2013, четвъртък
Вилизара Анталавичева

Днес се отбелязват 150 години от рождението на норвежкия художник Едвард Мунк. Творецът е създал гениалните четири много популярни, почти идентични картини, всички носещи заглавието „Викът“, нарисувани между 1893 и 1910 година.

Шедьовърът „Викът“ на Мунк се числи, редом с „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи и вариациите на „Слънчогледите“ на Винсент ван Гог, към недосегаемите, световно най-известни картини.

Мунк е пионер на екпресионистичната посока, навлязла в живопистта към края на 19 век.

По повод кръглия юбилей на Мунк сънародникът му Щефен Квернеланд създаде великолепна графична новела за художника. Биографичен комикс за артист – невероятна идея. Квернеланд получи за произведението си най-важната литературна награда в Норвегия. В интервю той каза: „Брадичката на Мунк е перфектна за комикс“.

Едвард Мунк е роден през 1863 година в Одалсбрук в Норвегия, но израства в столицата Осло, тогава носеща името Кристиана, в семейство с широк културен интерес. ВикътБаща му бил много религиозен военен лекар. Едвард загубва майка си, когато е на 5-годишна възраст. По-възрастната му сестра Софи също не се преборва с туберкулозата. По-младата му сестра Лаура е приета в психиатрична клиника, измъчвана от депресии. Мунк също бил с разклатено здравословно състояние, физическо и психическо, страдал от биполярно разстройство. Единствено брат му Андреас сключва брак, но загива няколко месеца след сватбата.

В творбите си Мунк се завръща отново и отново, като в затворен кръг, предимно към болестите, смъртта и тъгата, белязали бащината му къща. Той самият достига до 80-годишна възраст.

Обемистата си колекция от картини и биографично-литературни записи творецът завещава на град Осло. Послучай 100-годишния юбилей на художника през 1963 година е открит музеят на Мунк в Осло, „Munch-muséet“, с впечатляваща уникална колекция.

Четирите вариации на „Викът“ се радват на голямо признание, вмъкнали са се дълготрайно в популярната култура на 20 век. Картините често са изобразявани и пародирани в редица медии. В хорър-кинопоредицата „Писък“, например, смущаващият мотив е вдъхновил маската на серийния убиец.

На 4 февруари 2012 година една от четирите версии на „Викът“ бе продадена през аукционната нюйоркска къща Sotheby’s за 119,9 милиона долара, до този момент най-високата цена, достигана някога на търг за изкуство.

Пет дни по-късно в Галерия „Ширн” във Франкфурт в Германия стартира голяма ретроспекция на Едвард Мунк. Изложбата вървя почти четири месеца и се радва на неописуемо голям публичен успех и на предимно положителен резонанс в медиите. Бяха показани 140 творби – картини, фотографии, рисунки, графики, филми, скулптури. „Викът“ не бе сред тях. Но дори и без този шедьовър Мунк покори десетки хиляди посетители.



Сподели в социалните мрежи

Подобни новини

Малчугани на опашка за автографи от Петя Александрова
Бургас отива на биенале на мозайката в Москва
Анелия Райкова и Стойко Даскалов със званието „млад художник”
Бургаска художничка с награда от Виена
Огнян Петков извая българска Темида
Психолог издаде книга
Букай подари на Бургас притча за истината
Инженер-химик жъне литературни успехи
Холандец преведе Гео Милев
Защо на Запад не познават българската книга?

Компасът на мъдростта

Никога не обяснявай. Пред приятели не се налага, а враговете няма да повярват.
Елберт Хъбард


Българска народна банка
  • usd 1 USD = 1.83457
  • gbp 1 GBP = 2.29396
  • chf 1 CHF = 1.83096

Тераса, 1996
Иван Попов

Добави ме!






Къде ще прекарате коледните и новогодишните празници?

На хижа в планината
Вкъщи със семейството ми
С приятели в заведение
Ще празнувам с родителите ми
На работа

Гласувай
[Виж резултатите]

   "Пойнт Бургас" - информационен дайджест
   Градското списание
   "Лира" - Литературно-рекламна агенция
   вестник "Култура"
   вестник "Сега"
   www.drugotokino.bg
   www.webcafe.bg


Начало      За нас      Реклама      Контакти      Партньорски връзки      Общи условия     
© Rakurs 2011 - 2019
Ракурс - повече от новините!