четвъртък, 19 декември 2024
Начало » Изкуство и книги
„Малък Нобел” за проф. Вера Ганчева


Фото: www.wikipedia.org, Neva Micheva
03 януари 2014, петък
Ракурс

Писателката и преводачка проф. Вера Ганчева за трети път получава наградата на Шведската академия.

Призът, известен и като „малък Нобел”, се дава на творци, изследователи, преводачи на шведска и чуждестранна литература, съобщи 24chasa.bg.

Това е третата подобна награда, която Вера Ганчева получава за последните 30 години.

Отличието е на стойност 60 хил. шведски крони, около 13 хил. лв., с които Ганчева ще пътува до Стокхолм за работа по нови проекти.

Ганчева е известна с преводите на „Пипи Дългото чорапче“ и „Братята с лъвски сърца“ от Астрид Линдгрен. Превеждала е и творби на Аугуст Стриндберг, Кнут Хамсун, Юхан Борген, Артур Лундквист, Ролф Якобсен, Тумас Транстрьомер, Ларш Гюстафсон и други.

Родена е в София. Завършва Славянска филология. От 1965 до 1968 г. учи история на скандинавските литератури и шведски и норвежки език в Стокхолмския университет. От 1966 до 1976 г. работи в БТА - започва като репортер в „Международна информация”, накрая е главен редактор на седмичника „ЛИК“. През 1976 г. става заместник главен редактор на сп. „Отечество”.

През 1978 г. заема поста главен редактор на издателство „Народна култура”, а от 1980 до 1989 г. е негов директор. През 1989 г. напуска „Народна култура” и работи в Швеция над дисертация труд за историческото развитие на шведската в контекста на световната литература, която затава през 1992 г. в Института за литература при БАН.

През 1991 г. основава издателство „Хемус” и е негов управител е до края на 2001 година. От лятото на 2002 г. е съсобственик и управител на „Хемус Груп”. От 1996 до 1997 г. е директор на Народната библиотека „Св.св. Кирил и Методий”.

От средата на 90-те години на ХХ век преподава история на скандинавските литератури в специалност „Скандинавистика” на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, а от 1999 г. и по староскандинавска митология и по културна история на Скандинавския север. От 1993 г. е председател на дружеството за приятелство „България-Швеция”. През 2001 г. излиза книгата ѝ „Швеция – страната и хората”.

Вера Ганчева е председател на журито, което присъжда всеки две години награда на преводач от български на шведски или от шведски на български и контролира фонда със средства за нея, дарени от шведския писател Артур Лундквист и съпругата му, поетесата Мария Вине.

За превода си на „Пипи Дългото чорапче” Ганчева е удостоена с Международното отличие за превод на името на Ханс Кристиан Андерсен. За работата си като литературовед и преводач е носител на наградата на Съюза на шведските писатели през 1993 година. През 2000 г. получава за втори път награда на Шведската академия.

През 2001 г. е удостоена и с датския орден „Рицарски кръст на Данеброг” за принос в сътрудничеството между Кралство Дания и Република България.



Сподели в социалните мрежи

Подобни новини

Малчугани на опашка за автографи от Петя Александрова
Бургас отива на биенале на мозайката в Москва
Анелия Райкова и Стойко Даскалов със званието „млад художник”
Бургаска художничка с награда от Виена
Огнян Петков извая българска Темида
Психолог издаде книга
Букай подари на Бургас притча за истината
Инженер-химик жъне литературни успехи
Холандец преведе Гео Милев
Защо на Запад не познават българската книга?

Компасът на мъдростта

Не бързай, не бери грижи. Тук си само гост за миг. Затова спри и помириши цветята.
Уолтър Хейгън


Българска народна банка
  • usd 1 USD = 1.83457
  • gbp 1 GBP = 2.29396
  • chf 1 CHF = 1.83096

Тераса, 1996
Иван Попов

Добави ме!






Къде ще прекарате коледните и новогодишните празници?

На хижа в планината
Вкъщи със семейството ми
С приятели в заведение
Ще празнувам с родителите ми
На работа

Гласувай
[Виж резултатите]

   "Пойнт Бургас" - информационен дайджест
   Градското списание
   "Лира" - Литературно-рекламна агенция
   вестник "Култура"
   вестник "Сега"
   www.drugotokino.bg
   www.webcafe.bg


Начало      За нас      Реклама      Контакти      Партньорски връзки      Общи условия     
© Rakurs 2011 - 2019
Ракурс - повече от новините!