Фото: Румънско консулство
24 ноември 2011, четвъртък
Стеляна Йонкова
България и Румъния имат общ исторически корен, заяви посланикът на северната ни съседка
Красотата на най-голямата река в Европа, уловена от фотообектива на шестима фотографи от четири страни - Румъния, България, Австрия и Франция, вече може да се види в изложбата „Дунав – истинската река”.
Експозицията, за която
„Ракурс” писа, бе открита в Морското казино в Бургас от почетния консул на Румъния в Бургас Евгения Попеску. Гости бяха кметът Димитър Николов и посланикът на Румъния у нас Н. Пр. Антон Пъкурецу, който на чист български език каза, че за него е чест да бъде част от това събитие, посветено на 1 декември - националния празник на Румъния.
Дипломатът говори за историческите корени на добрите взаимоотношения между България и Румъния и припомни факта, че през Възраждането неговата страна дава подслон на видни български революционери като Георги Раковки, Левски, Христо Ботев, Любен Каравелов... Посланикът на северната ни съседка посочи, че днес отношенията между двете държави са приятелски, но и прагматични, подчинени на Трансконтиненталната програма за сътрудничество в периода 2009-2013 година.
А кметът Димитър Николов не скри желанието си да посети тези красиви места, но след края на мандата си...
Експозицията от 35 фотографии разкрива неповторимата флора и фауна на река Дунав в българския й участък и при нейната делта, където образува множество езера. Най-големият брой фотографии са на талантливия румънец Даниел Петреску. В тях той показва не само застрашени видове като малък карморан и нощна чапла, но и поминъка на хората, живеещи край водите на Долен Дунав -лятно косене на тръстика, която отново се използва в Европа за строеж на къщи, колиби край един от каналите и рибари, които се връщат от работа.
Някои от снимките разкриват страха на техните автори от факта, че реката е застрашена от екологична катастрофа. Даниел Петреску е нарекъл една от своите твобри „Частица от един изчезващ рай”. Тя изобразява канал при село Летя, делтата на река Дунав, където човешкото присъствие убива водните лилии... Особено очарование излъчват фотографиите на Александър Иванов „Птици пътуват по реката” и ”Подводни дюни при остров Калимок”, „Птичият остров”на Мишел Гюнтер и ”Най-малката земя - остров Сакалин” на Иво Зафиров. Личи си, че всички автори са снимали реката с голяма любов.
Сподели в социалните мрежи