Изкуствоведката Пенка Седларска и Димчо Димчовски обсъждат техниката, с която са иконописвани светците
Фото: Ракурс
30 ноември 2011, сряда
Ракурс
Изложбата „Светли празници” съдържа 63 творби на автори от цялата страна
„Иконата е прозорец към друг свят, тя съдържа символика, през която можем да чуем заповедта на любовта. „Обичайте се”, казва Христос и аз ви приканвам да надникнем през иконата, да видим една друга реалност, по-истинска от нашето време, да се облечем с духовна радост”, призова богословът Димчо Димчовски, който е председател на Българското иконографско сдружение.
Негова икона на Света Богородица, обкована със сребро, бели и черни перли, стои в центъра на изложбата „Светли празници”, открита снощи в Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски”.
Общо 18 автори, членове на сдружението, представят 63 свои работи. Свети Николай Чудотворец, Свети Андрей, Свети Константин и Елена и още изображения на тачени светци и библейски сюжети могат да се видят през целия месец декември на третия етаж на някогашната синагога. Творбите са подредени по начин, който позволява да се разгледа и постоянната експозиция със стари икони от фонда на бургаската галерия.
Според куратора Мария Алексиева няма нищо по-хубаво в навечерието на светлите християнски празници хората да имат възможност да се докоснат до чистото и непорочно излъчване на светците. Мария е от Бургас и води школа по иконопис в Морското казино.
Представените в изложбата творби са в различен формат и форма, има ги квадратни, кръгли, сводести. Изработени са върху дърво, с обков от метал, злато и сребро, използвана е техника с яйчена емулсия, най-старата техника при иконите. Изкуствоведката Пенка Седларска ги определя напълно в традицията на християнската иконография, като изцяло е спазен канонът.
„Художниците са завършили специално обучение във Велико Търново, Пловдив и София, това са автори с богато излъчване, познания и владеене на тънкостите в занаята. Казано е – който има дарба, от Господа дадени сетива и умеиня, трябва да ги развива. Тъкмо това правят тези автори”, поздрави участниците Седларска.
Идеята за учредяване на сдружението на българските иконографи е родена преди 5-6 г. в Бургас, след един пленер в Царево и последвала изложба в областния център. Сред целите на организацията е и възможността за контакти и обсъждане на нови идеи сред колегията, организиране на пленери и работни ателиета.
В близките дни иконописците ще подредят подобни изложби във Велико Търново – на 6 декември, а на 20 декември във Варна.
Сподели в социалните мрежи