Фото: Манчо Манчев
09 октомври 2013, сряда
Александра Ингилизова
Днес официално бе открит 65-ият панаир на книгата във Франкфурт, който е най-значимото място за срещи на книгоиздатели, писатели и читатели в света.
На тазгодишното изложение, както всяка година, се очакват над 7000 издателства от над 100 страни и над 300 хиляди посетители.
Почетният гост тази година е Бразилия под мотото „Бразилия – земя, изпълнена с гласове”. Южноамериканската държава за втори път е на фокус във Франкфурт. За първи път страната е презентирала литературата и културата си през 1994 година.
Мястото, отредено на Бразилия, по традиция е във Фестхале – палата, която по принцип се използва и като концертна зала. На площ около 2500 кв. м. Бразилия ще може
да представи най-новото от литературата си, да създаде нови контакти с немски и чужди издателства, да покаже освен това и музикалната си и кулинарната си култура.
В бразилската делегация са над 90 писатели от почти всички жанрове, които ще представят творбите и позициите си в над 150 четения и дискусии. Едва вчера стана ясно, че Паулу Коелю е отхвърлил поканата да присъства на панаира, като обяснява постъпката си със според него погрешно избрани писатели в делегацията.
Въпреки отсъствието му днес франкфуртската публика присъства на разговор с Луис Руфато, който седна на „Синия диван” (Das blaue Sofa), традиционното литературно предаване на телевизия ZDF с водещ Волфганг Херлес, на който на всеки половин час се сменят известни немски и чуждестранни писатели и личности от света на литературата и изкуствата. Руфато е журналист и писател и е един от най-важните гласове в бразилската съвременна литература.
На „Синия диван” беше представен и тазгодишният носител на литературната награда за 2013 година – Терезия Мора. Наградата, както винаги, беше обявена ден преди началото на панаира, а днес авторката на „Das Ungeheuer“ („Чудовището”) беше включена и в програмата на „Синия диван”.
Различното в това издание на панаира е „агората” с площ от 10 хил. кв. м., която е разположена между палатите и през която минават всички посетители. Там има три нови сцени – Open Air сцена, Kids Bubble и Walk of Fame.
Целта на агората е да предостави нови възможности на изложителите – повече свободна площ, уникални възможности за презентации, интересна архитектура, а за публиката – разговори под открито небе с възможност за отдих и кулинарни предложения.
Тематичните акценти тази година падат отново върху електронната книга, онлайн книгоразпространението, детската и юношеска литература, бъдещето на книгоиздаването, бъдещето на книгата и електронните формати.
България е представена от „Асоциация на българската книга”, издателствата „Кибеа” и „Егмонт” и фирмата „Онтотекст”.
Панаирът ще продължи до 13 октомври. За любителите на книгата входът на 12 или 13 октомври е 17 евро, а комби билет за целия уикенд струва 24 евро.
Сподели в социалните мрежи