15 декември 2011, четвъртък
Ракурс
Илюстрации на 10-годишни ученици от Оуен Саунд красят „Плаки Черната мишка”
Написана преди повече от три десетилетия, приказката „Плаки Черната мишка” от канадката Ингеборг Нанев и сега радва малчуганите.
Забравена и останала сякаш ненужна в ръкопис години наред, изненадващо историята за малкото мишле привлякла вниманието на нейна приятелка, учителката Деби. Преди няколко месеца тя взела ръкописа и го прочела на децата от нейния клас. 10-годишните малчугани така били впечатлени и очаровани от приключенията на Плаки по света, че започнали да рисуват неговите перипетии.
Така се появили десетки оригинални илюстрации и когато учителката застанала един пред Инге с тях, тя нямала друг избор – решила да издаде книга с текста и рисунките.
Всичко това с вдъхновяващо опиянение разказва авторката, вече на достолепните 88 г., която живее сама в къщата си в Оуен Саунд, провинция Онтарио, със спомените за съпруга си – световноизвестния тенор Нуни Нанев.
Преди 10 г. излезе на български луксозното томче „Пях за България! Биографичен романс за Нуни Нанев”, което разказва за триумфа на гласовития българин, когото сравнявали с Бениамино Джилли, а Шаляпин му дава изключително висока оценка и не пести възхищението си.
„Беше велика среща с тези деца, толкова сладки и мили, няма да забравя никога. Подскачаха край мен, радваха се и викаха – аз обичам Плаки, аз обичам Плаки... Направиха ни снимка и я публикуваха на първа страница на вестника в Оуен Санд”, разказва Инге, която знае български и не се уморява да повтаря, че България й е втора родина.
Откакто съпругът й е починал, тя сякаш компенсира отсъствието му с чести пътувания до България и срещи с негови родственици и приятели, обикаля местата на детството му с неистово желание да попълни липсата му и да опознае още повече родината му.
Сподели в социалните мрежи