„Гьоте в Кампаня“ (1787), Йохан Хайнрих Вилхелм Тишбайн
Фото: www.wikipedia.org, Martin Kraft
01 април 2013, понеделник
Вилизара Анталавичева
Тече най-голямото по рода си изложение на немски творци във Франция.
От 28 март в изложението „De l'Allemagne“ („За Германия“) са експонирани 200 творби на немски творци от периода 1800-1939 година, от Каспар Давид Фридрих до Макс Бекман, от времето на Йохан Волфганг фон Гьоте до съвремието. На официалното откриване присъстваха френският премиер Жан-Марк Еро и министърът на културата на Германия Бернд Нойман.
„Чрез произведенията на изкуството разбираме немските си съседи по-добре“, каза в речта си Еро.
Елисейският договор е символ на немско-френското приятелство и сътрудничество. Споразумението е подписано на 22 януари 1963 година от френския президент Шарл дьо Гол и първия канцлер на Федерална република Германия Конрад Аденауер. Тогава враждуващите съседи стоплят отношенията си.
Проектът „De l'Allemagne“ е по инициатива на немския Форум за история на изкуствата със сътрудничеството на екипа на Лувъра. Последното голямо изложение за директора на реномирания парижки музей Анри Лойрет, който след 12 години се оттегля от поста си.
Тематичен фокус на изложбата са идеите, политиката и теорията на изкуството на Гьоте, защото централни течения на немската култура се уповават или разграничават от тях. Монументален бюст на Гьоте, дело на Пиер-Жан Давид д‘Анже, както и впечатляващото платно на Йохан Хайнрих Вилхелм Тишбайн „Гьоте в Кампаня“ (1787) бдят над картините и графиките на видни творци с немски произход.
Заглавието на изложението е заимствано от сборника на Мадам дьо Стал „De l'Allemagne“, който тогава бил забранен от Наполеон и издаден през 1813 година в Лондон. По-късно творбата дълго време формира възприятието на френския елит за Германия като „земя на поетите и мислителите“. Целта на авторката е била да запознае населението на Франция с немската култура. Французойката е пребивавала в страната на Гьоте и Шилер през периода 1804-1807 година, писала е за Германия като културна област в Европа и за Германия като мечтата на една нация за единство.
И двете перспективи се преплитат в концепцията и изплуват чрез различни творби на повърхността в „залата на Наполеон“ в Лувъра, където изложбата ще тече до 24 юни тази година.
Световноизвестната културна институция органицира ежегодно в това помещение големи и интересни интернационални изложения.
Сподели в социалните мрежи