Фото: BIMC 2013
30 юни 2013, неделя
Анна Погорелчук
За 20 пореден път и за втори път извън азиатския континент ще се проведе BIMC 2013 (Bulgaria International Mathematics Competition). То ще се състои между 30 юни и 5 юли и негов домакин ще бъде Бургас. Това състезание е от световна величина и в него ще вземат участие млади, талантливи математици от 31 държави. Един от неговите организатори е старши учител Йовка Николова, преподавател в Природо-математическата гимназия „Aкад. Н. Обрешков” – Бургас. Тя успя да отдели време от натоварения с подготовка за състезанието график, за да разкаже на читателите на „Ракурс” за това значимо не само за Бургас, но и за България и Европа, събитие.
Здравейте, госпожо Николова! Каква е историята на това международно математическо състезаниe?
Това състезание за пръв път се провежда през 1999 г. в гр. Гаосюн, Тайван. Участниците са предимно от Югоизточна Азия. То като начало е състезание за ученици от гимназията, които обичат математиката. Следващите две състезания се провеждат в същия град. По-късно се организира и група от прогимназиални ученици, които също са изявени математици. След време двете състезания са слети и традицията се поддържа до днес, като състезанието е напускало само два пъти Азия – веднъж за да се проведе в Южна Африка и тазгодишното му провеждане в Бургас.
Колко са отборите и от какви народности? В каква възрастова група са участниците?
Възрастовите групи са 5-7 клас и 8-10 клас. А отборите са от Тайван, Тайланд, Индонезия и Китай, които ще се представят с по 8 отбора. Южна Африка, Филипините, САЩ, Канада, Холандия, Румъния, Русия, Зимбабве, Виетнам, Мексико, Япония и Корея са само част от страните участници в международното състезание. По регламент всяка страна участва с максимален брой от четири отбора, всеки от които се състои от четири състезатели, придружавани от двама ръководители. Интересно е, че трябва да има стратегия как да се разпределят задачите вътре в екипа според способностите на математиците, тъй като не може един участник да изнесе целия отбор на гърба си. Отборът трябва да се сработи. Трудът се възнаграждава с индивидуални и отборни награди.
От кои области на математиката ще бъдат задачите, предложени на участниците?
Тъй като участниците са от близо 30 държави, ние използваме математиката като универсален език, който е достъпен за всички участници. Целта на авторите на задачите е да са по-забавни и интересни от тези, които се преподават в училище. Самите задачи са разделени в две части – индивидуални и отборни. Проверяват се единствено отговорите, не се проследява самото решение, освен на 2 задачи, които трябва да бъдат описани.
Как Бургас ще посрещне участниците в състезанието?
На предприятието „Морски знаци”, създадено по проект на Община Бургас, с цел подпомагане на хора с трайни увреждания и самотни майки, беше възложено да изработят сувенири за всички участници – близо 1200 артикула – кожени чантички за врата, магнити, портмонета от плат. Всички те са с логото на състезанието, морски мотиви и името на Бургас. Всичко е ръчно изработено, уникално и именно заради това ценно.
Ще бъде ли събитието посетено и от туристи?
Разбира се. Очакваме да пристигнат големи групи от Тайван, Тайланд и Филипините, както и от Япония. Те ще посетят състезанието или като наблюдатели, или като придружаващи лица. България е екзотична за тях и те идват с голямо желание да я разгледат. Цялото състезание е организирано като празник за участници и посетители. Освен състезанието, участниците ще могат да се насладят на разходка край морето, спортни игри, посещение на Фестивала на пясъчните фигури, посещение на етнографския комплекс в с. Бата и др.
Сподели в социалните мрежи