Фото: Анна Погорелчук
20 август 2013, вторник
Анна Погорелчук
Срещам Станка Желева в горещия следобед насред офанзива по закачане на транспарант, информиращ бургазлии за предстоящия Детски панаир. Тя е неподправена и естествена. „Имаме много работа по организацията“ ми казва тя, като въпреки това отделя време, за да поговорим за фондация Easyart, музеите, изкуството за деца и, разбира се, второто издание на Детски панаир в Бургас.
Здравейте, госпожо Желева! Как се роди идеята за фондация Easyart, която е организатор на Детски панаир?
Всичко тръгна от това, че имам две деца и осъзнах, че и в София, и в България няма нищо безплатно за деца, свързано с култура. Събрахме се група ентусиасти, които създадохме ателиета по рисуване за деца. Те се случваха всяка събота в Националната галерия за чуждестранно изкуство. Там децата трябваше да се запознаят с изкуството, да влязат в музея. Ние купихме възглавници, на които да седят, един топ хартия и пастели. При работата с тях не ги съдиш защо къшата е със зелен покрив, а не с червен. Трябва по-скоро да търсиш индивидуалното у всяко дете и да го насърчаваш.
А какво представлява Детският панаир?
Това е събитие, което се роди в резултат на тези ателиета, защото интересът към тях беше огромен. Детският панаир обединява в себе си множество ателиета, в които децата се учат да рисуват на стъкло, с клечки конструират да кажем сфери. Има ателиета по забавна математика, по наука. Искаме да им създадем вкус към наука и култура. В археологическия и природонаучния музеи правим игри и занимания, свързани с изключителните експозиции, които са предложени там.
Какви проблеми срещате при организирането на ателиетата?
Ние, слава богу, имаме огромния шанс да сме спонсорирани от фондация „Америка за България“, които правят възможно всички събития да са абсолютно безплатни. Проблемът е най-вече с музеите. Срещаме отпор, тъй като те се тревожат от присъствието на деца в музея. За щастие в Бургас откриваме съдействие от страна на институциите. Хората, които управляват музеите в града, са изключително мотивирани и с радост отварят вратите си за Детския панаир тази година.
А защо смятате, че е така? Че не обръщаме достатъчно внимание на обучението на децата?
Защото няма никакви пари и няма никакъв интерес. Хората, които работят в музеите, нямат интерес от това музеите да бъдат посещавани, да имат повече публика. Парите от посетители не отиват за музеите, а отиват в Министерство на финансите. И затова музеите са в окаяно състояние, с изключени лампи, с изключено електричество, правят икономия от всичко. За радост има и хора, които управляват музеи, галерии, театри, които осъзнават ролята на тези институции и въпреки трудностите се опитват да направят всичко да ги съживят. А каква е първата стъпка - като привлечем децата вътре, като възбудим интереса им към тези места и богатствата в тях! Благодаря на всички наши партньори в Бургас, които са заедно с нас в тази мисия.
Ще организирате ли Детския панаир в други градове освен София, Бургас и Враца?
Да, виждаме, че благодарение на нас доста се промени манталитета на хората и вече няма културно събитие в София в момента, в което да няма детска програма. Това наистина започна от 3 години, откакто ние се занимаваме с тия неща. Хората разбраха, че е супер важно да привличаш към себе си млада публика. В сферата на културата ти сам трябва да си възпитаваш публика. Не се правят много неща за културата и не е чудно, че днес децата слушат чалга, защото именно тя е това, което виждат по телевизията и в другите медии.
Разкажете ни повече за екипа на Easyart! Как се намерихте?
Екипът е различен в зависимост от събитията. Състои се от около 120 човека по време на детските панаири. Между 6 и 8 човека на събитията от програмата „Изкуство за малките в училище“. Предимно работим със студенти, които са под 22 години, което ме радва, защото така се включват не само деца, но и младежи. Има студенти по архитектура дори. Всички са от различни сфери. Интересно е, защото имаше едно момче, което работеше в ателието по детски играчки, което след края на събитието каза: „Аз открих своето призвание. Аз трябва да работя с деца.“ и записа да учи педагогика. И този човек си откри пътя в живота. Важното е, че даваме на децата възможност да опитат различни неща.
Нека Ви задам и един по-различен въпрос. След като сте обиколили много нетрадиционни дестинации по света като Индия, Буркина Фасо, Мали, Сенегал, кажете ми къде се чувствате най-добре, къде сте у дома?
Аз се чувствам най-добре там, където са близките ми хора.
А пътувате ли сега с децата?
Много по-рядко и по-трудно.
Знаем, че не правите дългосрочни планове, но как си се представяте след 10 години?
Наистина не обичам да правя планове и при мен нещата винаги се случват спонтанно.
Бихте ли се описали с три думи?
Ах, сложен въпрос. (смее се) Може би вечно правеща нещо, шарена. Трета сега не мога да измисля.
Как гледате на протестите? Виждате ли изход от ситуацията?
Всичко зависи от хората. Лесно се протестира, трудно се дават реални предложения. Разбирам недоволството. Трябва да се намери някой, който да не се страхува да скочи в блатото. Защото трябва да се превърне блатото в място с питейна вода. Трябва да се намерят честни хора, които да не работят само заради парите, понеже именно тогава се опорочват нещата.
Детски панаир ще се проведе от 24-25 август в Морската градина в Бургас като участието в него е съвсем безплатно. Председателката на Easyart, Станка Желева, дъщеря на бившия президент Желю Желев, организира всичко с голямо желание и много сърце. На раздяла я питам дали децата й ще участват в панаира. „Те са още много малки, за да ми помогнат, но винаги са публика във всички мероприятия.“ Оставям я в нестихваща еуфория от подготовката и предстоящото събитие.
Сподели в социалните мрежи